Kadınlarla erkekler arasında cinsel siklus açısından birtakım farklılıklar vardır. Erkekler orgazm sırasında meninin dışarı atılması (ejekulasyon) sürecini yaşarken kadınlarda genelde bu tür bir boşalma izlenmez. Kadınlarda orgazm sırasında vajina ve anüs çevresi kaslarda ritmik  bir kasılma ön plandadır. Özellikle klitoris, vajina girişi ve vajina ön duvarının mekanik temasla uyarılması orgazmı tetiklemektedir. Vajinanın ön duvarı, arka duvarına oranla daha duyarlıdır,ön duvarda G noktası adı verilen  duyarlılığın daha fazla olduğu bir bölge mevcuttur. Esasında orgazm sadece genital bölgeyle sınırlı değil, tüm bedeni kapsayan, dokunmanın verdiği hazza odaklanarak ruhen ve bedenen yaşanan bir deşarj durumudur.

Orgazmın rahat bir şekilde olabilmesi için kontrolün bırakılması, zamanda ve mekanda kaybolarak,sadece ana ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak bir olmak gereklidir.

Kadınlarda tek bir ilişkide birkaç defa orgazm yaşayabilmesi mümkündür. Erkeklerde ise boşalmayı takiben en az yarım saat uyarılara dirençli bir dönem vardır.Kadınlarda boşalma esnasında nadiren erkeklerdekine benzer sıvı akışı olur.

Kadınlarda anorgazmi (orgazm olamama) tedavisi

Öncelikle kadının ayrıntılı öyküsünün alınması,jinekolojik muayene  ve çiftin  ilişkisinin değerlendirilmesi gerekir. Cinsel terapiye ilaveten gerek görülen durumlarda  vajinal lazer,PRP,G noktası dolguları ile destek sağlanabilir.

Yorum Yap