Ülkemizde vajinismus sebeplerinin başında ilk gece korkusu gelmektedir. Cinselliğin tabu olarak kabul edilmesi ve kulaktan kulağa dolaşan şehir efsaneleri, çiftler için kimi zaman ilk gecenin kabus haline gelmesine neden olmaktadır. Toplum olarak tabularımız maalesef kadının kendi bedenine yabancı kalmasına neden olmaktadır. Özellikle kızlık zarına odaklı korkular “ya çok kanarsa hastanelik olursam”, “kenetlenip  kalırsak, penis vajinamda sıkışırsa,rezil oluruz”, “ya yırtılırsam”, “ya canım çok acırsa”, “ya da hiç kanama olmazsa eşim bakireliğimden şüphelenirse kendimi nasıl ispat ederim” daha ilk geceden kabuslarla dolu bir başlangıca vesile oluyor.

Diğer yandan bazen erkek cephesinde de durumlar pek farklı olmayabiliyor. Toplumda ona da verilen “erkek adam” rolünü hayatında belki de  ilk kez ispatlaması gerekiyor. “Ya işler ters gider,daha ilk geceden kadına rezil olursam” korkusu ile sabırsızca görevini tamamlama edasıyla yaklaşırsa işte beklenen vahim son.

Daha çok cinsellikle ilgili bilgi sahibi olmayan,cinsellikten uzak yetişmiş,tutucu,koruyucu ailelerde yetişenlerde ilk gece korkusu daha fazla görülmektedir. Ancak kliniğimize başvuran danışanlarımızda gözlemlediğimiz kadarıyla oldukça modern ailelerde yetişmesine rağmen, belki de aşırı kontrolcü olmak ya da  fazla koruyucu davranılmak da  korkuları beslemektedir.

Evlilik öncesi danışmanlık hizmeti, çiftlerin tereddütlerinden ve kaygılarından uzak, güvenli bir başlangıç yapma olanağı sağlar. Çiftlere cinselliğe dair ayrıntılı bilgilendirme yapılır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bunlardan korunma yöntemleri anlatılır. Doğum kontrolü hakkında çifte uygun yöntemler hakkında değerlendirme olanağı sunar.

Yorum Yap