Doğuştan  ya da ergenlik dönemiyle birlikte iç dudakların iri,sarkık,asimetrik olması durumunda yapılan iç dudakların küçültme işlemine labioplasti denir.

KİMLER LABİOPLASTİ AMELİYATINA İHTİYAÇ DUYAR?

İç dudakların ileri derecede büyük olması ve/veya sarkık, asimetrik olması durumunda hastanın talebi durumunda  labioplasti yapılabilir.

LABİOPLASTİ AMELİYATININ HASTAYA YARARLARI NELERDİR?

İç dudakların ileri derecede büyük olması bir takım psikolojik ve tıbbi sorunlara yol açabilir.Tayt, bikini, mayo gibi dar giysilerden belli olması hastayı rahatsız edebilir.Bunun yanında kişide özgüven eksikliği oluşturarak cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir.

Diğer yandan hijyenik problemlere yol açarak, tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara ve kötü kokuya yol açabilir.

Ayrıca cinsel ilişki esnasında içeri itilmeyle  ağrıya yol açabilir.

LABİOPLASTİ İÇİN YAŞ SINIRLAMASI VAR MIDIR?

18 yaşından itibaren üst yaş sınırı olmaksızın isteyen kişilere labioplasti uygulanabilir.

LABİOPLASTİ NASIL YAPILIR?

Hastanın talebine bağlı olarak genel,spinal ya da lokal anestezi ile yapılabilir.Kesi yapılırken bistüri kullanılabileceği gibi cerrahın tercihine göre lazer ya da koterden faydalanılabilir.

Ameliyat planlanırken öncelikle kişinin genital anatomisi gözönünde bulundurularak kişiye özel ideal çizimler yapılır.Labioplasti sadece büyük olan dudakların küçültülmesi işlemi değildir.Dudaklar yanında klitoris çevresindeki fazla deri kıvrımları da çıkarılarak estetik ve doğal bir görünüm kazandırılır. Lokal anestezi tercih edilecekse kesi planlanan hatta ilaç uygulanarak anestezi sağlanır.Fazla dokular çıkarıldıktan sonra,planlanan hatta dikiş işlemi uygulanır.Emilebilen, oldukça ince dikiş materyali kullanılır.

LAZERLE LABİOPALSTİNİN CERRAHİYE ÜSTÜNLÜKLERİ NELERDİR?

Lazerle yapılan labioplastide cerrahiye göre daha hızlı iyileşme süresi ve daha iyi kozmetik sonuçlar elde etmek mümkündür.Uygun vakalarda dikiş materyali kullanmadan da lazer yardımıyla ameliyatı yapmak mümkündür.

LABİOPLASTİ İLE BİRLİKTE BAŞKA GENİTAL ESTETİK OPERASYONLAR YAPILABİLİR Mİ?

Labioplasti ameliyatı esnasında ihtiyaç varsa klitoral hudoplasti dediğimiz klitoris çevresi sarkıklıkların düzeltilmesi işlemi yapılabilir.

Yine aynı seansta hastanın ihtiyacı varsa lazerle ağrısız, acısız, anestezi gerektirmeden, kesi ve dolayısıyla kanama olmadan vajinoplasti işlemi de yapılabilir.Doğum dikişlerinin  düzeltilmesi ya da varsa yırtıkların onarılması yapılabilir.

LABİOPLASTİ AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Labioplasti ortalama 1-1.5 saat süren bir ameliyattır.

LABİOPLASTİ SONRASI PROBLEMİN TEKRARLAMA RİSKİ VAR MIDIR?

Labioplasti ameliyatı kalıcı ve kesin çözüm sağlar.Ameliyat sonrası sorunun tekrarlaması söz konusu değildir.

LABİOPLASTİ SONRASI HASTALAR CİNSEL YAŞAMINA NE KADAR SÜRE SONRA DÖNEBİLİR?

Labioplasti sonrası hasta, 30 gün sonra normal cinsel hayatına dönebilir.

LABİOPLASTİ AMELİYATI SONRASI HİS KAYBI OLUR MU?

Labioplasti dediğimiz iç dudak küçültme ameliyatı sonrası hasta hem psikolojik açıdan rahatlayıp özgüvenini kazanacağından hem de klitoris ile temas daha fazla olabileceğinden his artışı beklenir.

LABİOPLASTİ AMELİYATI BEKARLARA UYGULANABİLİR Mİ?

Labioplastinin kızlık zarına etkisi olmadığından güvenle bekarlara da uygulanabilir.

LABİOPLASTİ AMELİYATININ RİSKLERİ VAR MIDIR?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski vardır.Önerilere ve hijyen kurallarına uyan,ilaçlarını düzenli kullanan hastalarda bu durumun önüne geçmek mümkün olmaktadır.

LABİOPLASTİ AMELİYATI SONRASI GÜNLÜK YAŞAMA NE ZAMAN DÖNÜLEBİLİR?Hasta labioplasti ameliyatından birkaç gün sonra rutin günlük hayatına dönebilir.

LABİOPLASTİ SONRASI NORMAL DOĞUM MÜMKÜN MÜDÜR?

Labioplasti ameliyatı geçirmiş olmak, hastanın sonraki hayatında doğum şeklini etkilemez .

Yorum Yap