Normal doğumda yapılan ‘epizyotomi’ diğer ismiyle ‘doğum kesisi’ bazı durumlarda iyi bir şekilde iyileşmeyebilir. Bu durumda kötü görünümlü doğum dikiş izleri, kadınlarda cinsel hayatta bazı sorunlara neden olabilir ve genital bölgede estetik görünüm açısından sıkıntılar oluşturabilir. Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi, silinmesi cerrahi ve lazer yöntemleriyle yapılabilmektedir.

EPİZYOTOMİ KESİSİ NEDİR?(DOĞUM KESİSİ)

Doğum eyleminde bebeğin vajinal kanaldan inerek dışarıya çıkması sırasında, gelen kısmı vajinanın girişinde veya içteki kanalda düzensiz ve uzamış yırtıklara neden olabilir. Bu tür yırtıkların olmaması için ‘Perine’ adını verdiğimiz bölgeye makas ile bir kesi yapılarak doğum süreci kolaylaştırılmaktadır.

Bebeğin çıkımı sırasında yapılan bu makasla kesme işlemine ‘epizyo kesisi’, ‘epizyotomi kesisi’ veya ‘doğum kesisi’ adları verilmektedir.

Epizyotomi kesisi daha sonra bu bölgeye atılan dikişlerle kapatılmaktadır. Böylelikle lohusalık dönemi süresince epizyotomi dikişleri de iyileşmektedir. Bazı hallerde epizyotomi kesisi iyi şekilde iyileşmez ve hatta iyileştikten sonra perine bölgesinde iz de kalabilir.

EPİZYOTOMİ KESİSİ HANGİ DURUMLARDA KÖTÜ İYİLEŞİR?

Vajinal doğum sırasında açılan epizyo kesisi bazı durumlarda uzayabilir (daha uzun bir hale gelebilir) veya teknik nedenlerle kötü şekilde iyileşebilir.Ayrıca enfeksiyon nedeniyle dikişlerde açılma olabilir.

DOĞUM DİKİŞ İZLERİ NASIL DÜZELTİLİR?

Genelde cerrahi olarak perine bölgesindeki nedbe dokusunun çıkarılması ile düzeltilmektedir. Genelde eş zamanlı olarak vajina daraltma ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Operasyon ortalama olarak 1 saat kadar sürer. Operasyon öncesi ameliyat bölgesinin düzgün şekilde olması için alan çizilir.

DOĞUM DİKİŞLERİNİN DÜZELTİLMESİ NE GİBİ FAYDALAR SAĞLAR?

Perineoplasti adı verilen bu ameliyatla epizyotomi kesilerinin düzeltilmesi sonrasında vajina ağzı kapanmakta, büyük dudaklardaki kırışıklıklar nisbeten azalmakta ve vajina girişi sıkılaşmaktadır. Böylelikle hem estetik hem de fonksiyonel açılardan kazanımlar elde edilmektedir.

Aynı seansta labioplasti (iç dudak estetiği) ve dış dudaklara yağ dolgusu ya da hyaluronik asit dolgusu da yapılabilir.

Ameliyat sonrası dönemde bir kaç gün süreyle hafif ağrı, sızıntı şeklinde kanama ve gerginlik hissi normaldir. 2-3 gün süreyle yapılan buz kompresyonu ve basit ağrı kesici ilaçlarla bu tür sorunlar aşılabilmektedir.

Genital bölgede vajina ve perine bölgesi ile ilgili kozmetik operasyonlar genelde jinekologlar  tarafından yapılmaktadır. Operasyonu uygulayacak jinekolog hekimin tecrübesi, genel anlamda yaptığı genital estetik ameliyat sayısı ve estetik operasyonlarla ilgili aldığı eğitimler başarıda rol oynayan faktörlerdir. Doğru operasyon teknikleri ile son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Ameliyat lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir.Genellikle hastanede yatış gerektirmez.Ameliyat sonrası 6 hafta süreyle cinsel perhiz önerilir.

Yorum Yap