VAJİNOPLASTİ (vajina daraltma) NEDİR?

Vajinaplasti en çok tercih edilen genital estetik uygulamadır.Vajenin kaybetmiş olduğu sıkılığı ve darlığı yeniden sağlamak amacıyla yapılır.

VAJİNA DARALTMA NASIL YAPILIR?

Vajinanın daraltılması cerrahi müdaheleyle yapılabilir.Ancak uygun hastalarda lazerle sıkılaştırma yapılabilir.

LAZERLE YAPILAN VAJİNA SIKILAŞTIRMANIN CERRAHİYE ÜSTÜNLÜKLERİ NELERDİR?

Lazerle vajina sıkılaştırma işlemi anestezi gerektirmemesi, ağrısız-acısız olması, kesi-dikiş olmaması, kısa sürmesi, iyileşme sürecinin daha hızlı olması ve kişinin normal günlük hayatına ara vermek zorunda kalmaması gibi nedenlerle cerrahiye göre üstünlük sağlar.

Kesi-dikiş olmaması nedeniyle kanama ve enfeksiyon riski de yoktur.

Ancak lazerle yapılan işlem daraltmadan ziyade sıkılaştırma olarak düşünülmelidir.

LAZERLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA SONRASI NORMAL DOĞUM YAPILABİLİR Mİ?

Lazerle vajina sıkılaştırmi işlemi geçirmiş  olmak, normal doğum için engel teşkil etmez.Ancak doğum sonrası vajinanın tekrar elastikiyetini kaybetme ihtimali olabilir.Bu durumda doğum sonrasında Kegel egzersizleri önerilir.Gerekli görüldüğü taktirde lazerle işlemin tekrarı gerçekleştirilebilir.

LAZERLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA NE KADAR SÜRER?

Lazerle vajina sıkılaştırma işlemi ortalama 20-25 dk sürer.

LAZERLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA NASIL YAPILIR?

Vajinaya yerleştirilen farklı kalınlıkta 2 lazer probu kullanılarak, vajenin en derin noktasından başlayıp vajen girişine kadar adım adım çepeçevre atışlar yapılarak vajenin kademeli olarak sıkılaştırılması sağlanır.

Böylelikle vajina yapısındaki kollajen uyarılarak vajinanın eski doğal yapısına kavuşması sağlanır.

LAZERLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA SONRASI CİNSEL YAŞAMA NE KADAR ARA VERMEK GEREKİR?

Lazerle vajina sıkılaştırma seansından sonra 1 hafta cinsel ilişkiye girilmez.

LAZERLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA İŞLEMİ ÖNCESİ VE SONRASI DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?

Enfeksiyon varsa işlem tedavi sonrasına ertelenir.İşlem sonrası yaklaşık 1 haftalık cinsel perhiz dışında herhangi bir kısıtlama yoktur.

LAZERLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA SONRASI NE ZAMAN BANYO YAPILABİLİR?

Kesi ve dikiş olmaması nedeniyle lazer vajina sıkılaştırma  işlemi sonrası banyo hemen yapılabilir.

LAZERLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA İŞLEMİ KAÇ SEANSTA YAPILIR?

Lazerle vajina sıkılaştırma işleminde, genellikle  4-6 hafta arayla yapılan 2 seansla başarı sağlamaktadır.Gerek duyulan durumlarda 3.seans yapılabilir.

LAZERLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA İŞLEMİ SIRASINDA ANESTEZİYE GEREK VAR MIDIR?

Lazerle vajina sıkılaştırma işlemi esnasında işlemin başında ağrı,acı olmaz.Ancak işlem sonuna doğru vajina girişine yaklaşınca hafif hassasiyet olabilir.Ancak kesinlikle anestezi gerektirmez.Hasta bu konuda bilgilendirilir.

LAZERLE VAJİNA SIKILAŞTIRMANIN RİSKLERİ NELERDİR?

Anestezi, kesi-dikiş olmaması nedeniyle cerrahide görülen riskler lazerle vajina sıkılaştırma işleminde görülmez.

LAZERLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA İŞLEMİNİN ETKİNLİĞİ  KALICI MIDIR?

Lazerle vajina sıkılaştırma işlemi uygun hastalarda 2-3 seans şeklinde yapıldığında etkinliği oldukça tatmin edicidir.Hiçbir zaman cerrahi prosedürün gerekli olduğu hastalarda cerrahinin yerini alamaz.Ancak cerrahi adayı olmayan hastalarda vajinada hem yüzeyel dokunun iyileşmesini uyararak, hem de bağ dokuda remoduling yaparak cinsel yaşam kalitesini olumlu etkiler.Olumlu etkileri hiçbir zaman tamamen kaybolmaz.Yaş alma süreci devam ettiği sürece yaşlanma kaçınılmazdır.2-3 yıl sonra yapılan tek seans uygulamalar kalıcılığı artırır.

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI KİMLERE UYGULANABİLİR?

Özellikle zor ve travmatik doğum yapmış olmak ve doğum sayısının fazla olması, menopoz gibi nedenlerden dolayı vajina kasları deforme olur ve eski formunu geri kazanamaz.

Bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında tatminsizlik, günlük aktiviteler esnasında vajinadan gaz çıkarmaya benzer ses çıkması, özgüvenin kaybedilmesi, bazı durumlarda beraberinde idrar kaçırma olması ve eşlerin birbirinden uzaklaşması gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilir.Bu durumdan rahatsız olan kadınlara vajina daraltma ameliyatı yapılabilir.

HANGİ HASTA GRUBUNDA CERRAHİ OLARAK VAJİNA DARALTMA OPERASYONU TERCİH EDİLMELİDİR?

Aşırı derecede sarkması olanlar, kötü epizyotomi skarı olanlar ve ileri derecede vajina  yırtığı olanlarda cerrahi tedavi ön planda düşünülmelidir.

VAJİNA DARALTMA AMELİYATINI HANGİ BRANŞ HEKİMLERİ YAPMALIDIR?Vajinoplasti işlemi uzmanlık gerektiren estetik ameliyatlar olduğundan dolayı, vajinanın yapısının jinekoloji uzmanları tarafından daha iyi bilinmesi nedeniyle jinekologlar tarafından yapılması daha uygun olacaktır.

VAJİNOPLASTİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Vajinoplasti işlemi sonrası ,vajinanın eski doğal yapısına tekrar kavuşmasından dolayı kişide özgüven artışına yol açacağından cinsel hayatında olumlu etkiler görülecektir.

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR?

Ameliyattan sonra genellikle 1 gece hastane yatışı gerekir.Uygun vakalarda aynı gün taburcu mümkün olmaktadır.24 saat sonra banyo yapılabilir.Ameliyattan 1 hafta-10 gün sonra işine dönebilir.Otururken dik oturuş önerilmez, destek simit minderler  kullanılabilir.Ortalama 6 hafta cinsel perhiz önerilir.

Yorum Yap