*Gebelik boyunca ağırlık kaldırma dışında hafif ve orta derecede yapılan düzenli egzersizler hem fazla kilo alımından gebeyi koruduğu gibi, hem de pelvis kaslarının güçlenmesi doğumun daha kolay olmasını sağlayacaktır.

*Bunun yanında egzersiz gebelikte bel ve sırt ağrılarının önlenmesi konusunda da fayda sağlayacaktır.

*Gebelikte özellikle plates, tempolu yürüyüş ve yüzme oldukça faydalıdır.Gebelikte medikal bir hastalık ya da gebelikle ilgili herhangi bir risk sözkonusu değilse haftada en az 3 kez hafif ya da orta derecede egzersiz yapılabilir.

*3. Aydan sonra sırtüstü yayılarak yapılan egzersizlerden ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınılmalıdır.Nefes darlığı , halsizlik, başdönmesi hissedilmesi durumunda egzersiz derhal sonlandırılmalıdır.

*Sıvı alımına özen gösterilmelidir.

*Vücudun ağırlık merkezi değiştiği için denge kaybına yol açabilecek egzersizlerden kaçınılmalıdır.

*Gebeliğe bağlı hipertansiyon, erken doğum ya da erken membran rüptürü ( su kesesinin doğumdan önce açılması) öyküsü , rahimağzı yetmezliği, tekrarlayan düşük öyküsü ya da düşük riski, devam eden kanama,plasentanın rahim ağzına yakın yerleşmesi ve gelişme geriliği gibi durumlar sözkonusu ise egzersizden kaçınılmalıdır.

*Ayrıca gebelik öncesi hipertansiyon, kalp, tiroid , akciğer ve damar hastalığı gibi durumların varlığında egzersiz açısından gebenin ayrıntılı değerlendirilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap